Puszczańskie SPA

Bania i gorąca balia kąpielowa czyli sPasieki to najnowszy nabytek Siedliska na Rykowisku – inauguracja odbyła się w roku 2018. Banię opala się drewnem, wilgotność powietrza regulujemy polewając rozgrzane kamienie wodą. Po wyjściu z bani i zimnym prysznicu lub kąpieli w beczce z zimną wodą koniecznie trzeba na tarasie posłuchać Puszczy i popatrzeć w gwiazdy. Seans w ruskiej bani to świetny relaks, ale też wysiłek dla organizmu. Dlatego w przerwie między kolejnymi wejściami do bani należy odpocząć i koniecznie zabrać ze sobą do bani wodę.

W słowiańskich wierzeniach ludowych w bani mogło dochodzić do kontaktu człowieka z demonami… Bannika, bo to on władał banią, przedstawiano jako starca o nienaturalnie wyrośniętej głowie i karłowatym ciele, noszącego znamiona lekkiego szaleństwa. Jest on w zasadzie przyjazny ludziom, choć lepiej mu nie podpaść, bo może zaszkodzić, a nawet utopić. Całkiem możliwe jest, że karze tych, którzy nie przestrzegają zasad korzystania z łaźni: przychodzących do niej po zachodzie słońca (nasz bannik jednak to toleruje), kąpiących się zbyt długo bądź tych, którzy kradną ubrania osób zażywających łaźniowego relaksu. Żeby udobruchać bannika zostawiano mu zawsze w łaźni trochę wody, a raz do roku składano ofiarę z czarnej kury. A przede wszystkim korzystano z dobrodziejstw bani w dobrym towarzystwie.

Balię kąpielową koło budynku bani można zamówić osobno lub w pakiecie z sauną. Kąpiel w gorącej wodzie, w środku Puszczy, pod rozgwieżdżonym niebem, szczególnie podczas rykowiska – tego nie wolno przegapić!

W saunie mogą przebywać max. cztery osoby jednocześnie.

Rezerwacja:

Zapraszamy do Bani od połowy września do połowy czerwca (w wakacje polecamy basen). Pobyt w Bani oraz gorącą beczkę należy rezerwować razem z noclegiem  – tylko wtedy możemy zagwarantować ich przygotowanie. Rezerwacja beczki i bani jest równoznaczna z akceptacją ich regulaminu. Jeśli przyjeżdżacie Państwo do nas na dłużej, dostaniecie przed przyjazdem telefon do osoby odpowiedzialnej za banię i ustalicie dokładny termin.

 

PAMIĘTAJ!
ISTNIEJĄ PEWNE GRUPY CHORÓB I DOLEGLIWOŚCI, KTÓRE STANOWIĄ PRZECIWWSKAZANIE DO KORZYSTANIA Z SAUNY.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wchodząc do bani korzystający potwierdza, że jego stan zdrowia na to pozwala. Za szkody zdrowotne związane przebywaniem w ruskiej bani, nie ponosimy odpowiedzialności.

 

Przykładowe przeciwwskazania do korzystania z sauny:
  • ostre stany reumatyczne
  • infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny
  • niewydolność serca, krążenia i choroba wieńcowa i inne
  • choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem)
  • ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), epilepsja, jaskra, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem)
  • kobiety w ciąży mogą przebywać w saunie, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, zawsze jednak powinny pamiętać, że nie wolno przekraczać dozwolonego czasu i temperatury
  • prawo do samodzielnego korzystania z sauny i łaźni mają klienci, którzy ukończyli 18 rok życia. Dzieci i osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny i łaźni tylko pod opieką i na odpowiedzialność rodziców.