Siedlisko na Rykowisku

Siedlisko z drewniano-murowaną ruiną w sielskiej wsi Pasieki kupiliśmy już w roku 2006 zauroczeni klimatem wioski, widokiem na Puszczę i… rykiem jeleni we wrześniu, gdyż jelenie, podobnie jak my, upodobały sobie szczególnie pasieckie łąki. Długo myśleliśmy nad tym, jaki dom powinien tu stanąć, jak wpisać go w krajobraz. Aby nie podejmować lekkomyślnych decyzji, a jednocześnie móc już tu pomieszkiwać, ściągnęliśmy z Niemiec… wóz cyrkowy. Mieszkanie na kółkach tak nas zauroczyło, że liczba wozów wzrosła do trzech, a projekt podlaskiego domu dojrzewał w spokoju i bez pośpiechu.

Warto było przejść tę długą drogę: wozy stały się niezwykłą atrakcją! W dodatku całkiem przypadkowo wpisaliśmy się w światowy ruch społeczny Tiny House Movement (ruch małych domów) 🙂 W Pasiekach powstała magiczna zagroda: niebieski podlaski dom, romantyczne wozy cyrkowe, każdy z własną przestrzenią, a do tego stary sad, ogród, który pięknieje nam z roku na rok, basen, domek dla dzieci. Mamy też kilka hektarów łąk, które regularnie kosimy, aby chronić kulturowy krajobraz i zachować żerowiska bocianów, orlika krzykliwego. Na naszych łąkach pod Puszczą wykopaliśmy we współpracy z biologami „żabie stawy“ – mamy nadzieję, że posłużą rzekotkom, kumakom i paru innym gatunkom.

Kolejnym atutem naszego siedliska jest oczywiście bezpośrednie sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańcy: nie ma lepszego miejsca na rykowisko (w wozach ma się wrażenie, że jelenie ryczą pod samymi drzwiami), grzybiarze poczują się jak w raju, miłośnicy ptaków mogą prowadzić obserwacje z tarasu (odwiedza nas orlik krzykliwy, żurawie, dudek, derkacz), wiosną przeżyjecie tu niezapomniane nocne, ptasie i żabie koncerty, leniwe lato weźmie Was w niewolę zapachów, kolorów, przepięknych nocy z mleczną drogą, a zima z gwiazdami na wyciągnięcie ręki, ogniem w kominku i spacerami po Puszczy pozostawi po sobie tęsknotę… Jesienią, zimą i wczesną wiosną odwiedzają nas także żubry – to najlepsza pora na ich podglądanie! A po okolicy najlepiej poruszać się na rowerze! Wypoczynek w Białowieży nie może się nie udać!

Siedlisko na Rykowisku (powierzchnia ok 1,3 ha) to świetne miejsce na wyjazdy z rodziną lub przyjaciółmi – w trzech wozach może zamieszkać 6 osób dorosłych i 4 dzieci. Jeśli chcecie podróżować w większym gronie – jest jeszcze do dyspozycji Dom Na Rykowisku. Jeśli marzy Wam się weekend we dwoje – pamiętajcie że każdy wóz ma swoją własną przestrzeń, taras – wspólne jest jedynie miejsce ogniskowe.